A „térségről leszakadó ország” 2003-2011 között igaz, a 2011-23 közötti éveket nézve egy dezinformációs kampány
2011 és 2023 között csak Románia fejlődött jobban EU-s szomszédaink közül, de akkor sem annyival, mint 2003-2011 között.
A Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD), az Igen (ANO) mozgalom és a Kereszténydemokrata Unió-Csehszlovák Néppárt (KDU-CSL) január 6-án írja alá a kormánykoalíciós szerződést – jelentette be Bohuslav Sobotka, az októberi választáson győztes szociáldemokraták elnöke vasárnap Prágában.
A három pártból álló új kormánykoalíciónak együtt 111 képviselője lesz a parlamenti alsóházban, a CSSD-nek 50, az Igennek 47, míg a KDU-CSL-nek 14. Január 6-ig a három párt véglegesíti a minisztériumok vezetőire tett javaslatát, amelyet azután Sobotka, aki nagy valószínűséggel kormányfő lesz, átad Miloš Zeman köztársasági elnöknek.
„Mától világos, hogyan osztjuk el az egyes pártok között a minisztériumokat, s melyik párt milyen tárcáért lesz felelős” – jelentette ki Sobotka. A vasárnapi közlés szerint a jövendő cseh kormánynak 17 tagja lesz (CSSD 8, Igen 6, KDU-CSL 3). Korábban 18 tagú kormányról beszéltek. Közlése szerint a CSSD a kormányfői tisztségen kívül a következő tárcákat fogja vezetni: külügy, belügy, ipar és kereskedelem, munkaügy és népjólét, egészségügy, oktatásügy. Tárca nélküli miniszterként a CSSD képviselője fogja irányítani a kormány törvényalkotási tanácsát, ő egyben az emberi jogokért és az egyenlő esélyekért is felelős lesz.
Az Igen kapja a pénzügyi, védelmi, a regionális fejlesztési, a környezetvédelmi, igazságügyi és a közlekedési tárcát. Andrej Babiš pártelnök lesz a pénzügyminiszter, s egyben a kormány gazdasági ügyekért felelős alelnöke. Védelmi miniszternek a mozgalom Martin Stropnický volt diplomatát és színházigazgatót javasolja. A kereszténydemokratáké a mezőgazdasági és a kulturális tárca lesz. Pavel Bělobrádek pártelnök a kormány alelnöke lenne, s emellett tárca nélküli miniszterként a tudományfejlesztésért és az újításokért felelne.
Az államfő korábban jelezte: nem biztos, hogy minden jelölésre rábólint. A minisztériumok élén olyanokat szeretne látni, akik megfelelő szakmai tapasztalatokkal és háttérrel rendelkeznek. Zeman példaként megemlítette: ilyen kritériumok alapján például Stropnickýt nem nevezné ki a védelmi tárca élére.
„Nem gondolom, hogy az államfőnek oka lehetne kifogásokra a kormánykoalíció jelöltjeit illetően” – reagált egy újságírói kérdésre Sobotka.